wtorek, 26 stycznia 2016

Dieta wegetariańska – zdrowa czy nie?



Dieta wegetariańska budzi kontrowersje. Dla jednych wegetarianizm to po prostu dieta, dla innych – dewiza życiowa.
Istnieją obawy, że stosowana przez wielu wegetarian dieta może powodować niedobory substancji odżywczych. Problem mogą stanowić przede wszystkim spożywanie niewystarczających ilości białka oraz niedobór witaminy B12 (zawierają ją produkty odzwierzęce; pełni istotną rolę w procesach wzrostu komórek i tworzenia krwi). Obawy te wydają się jednak nieuzasadnione. Badania naukowe wykazały, że ilość spożywanych przez wegetarian białek odpowiada zalecanym normom. Nawet weganie mogą spożywać zalecane ilości białek, jeśli będą o siebie dbać. W przypadku całkowitej rezygnacji ze spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego, przykładowo w przypadku diety wegańskiej, witaminę B12 należy dostarczać w postaci suplementów diety. Tak zwana witamina B12 pochodzenia roślinnego nie jest prawdziwą witaminą B12, lecz podobną do niej substancją, która może wręcz utrudniać metabolizm właściwej witaminy.
Stowarzyszenia wegetarian przytaczają często wyniki badań naukowych, które wykazały, że wegetarianie okazują się przeważnie zdrowsi od porównywanej z nimi grupy ludzi odżywiających się w sposób konwencjonalny. Zgodnie z wynikami badań naukowych wegetarianie rzadziej cierpią na cukrzycę, nowotwory, miażdżycę i nadwagę. Wydaje się również, że nie brakuje im również żelaza. A co najważniejsze, wegetarianie spożywają przeciętnie więcej warzyw i owoców od reszty społeczeństwa.
Świadoma dieta wegetariańska nie musi więc stanowić ryzyka dla zdrowia. Należy jednak zachować ostrożność, decydując się na dietę wegańską, która zabrania spożywanie wszelkiego rodzaju jedzenia pochodzącego od zwierząt, na przykład produktów mlecznych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz