piątek, 20 listopada 2015

Kasze bezglutenowe

Gluten to biało roślinne występujące w pszenicy, życie i jęczmieniu. Nie powinny spożywać go osoby na niego uczulone lub chore na celiakię (nietolerancję glutenu). W przeciwnym razie mogą pojawiać się objawy takie jak anemia, bóle stawów czy problemy trawienne.

Jednak dieta bezglutenowa wcale nie musi być nudna i jednolita. W jej skład wchodzą owoce, warzywa, nabiał, mięso, makarony(kukurydziany, gryczany), fasola, soja, ryż, soczewica, sago(rodzaj mąki), sorgo(rodzaj rośliny uprawnej) i kasze.

Niestety niektóre z tych produktów mogą być wytwarzane z pszenicy. Dlatego postanowiłam umieścić tutaj mały przewodnik po makaronach, kaszach i nie tylko.

Kasza:

-gryczana, wytwarzana z nasion gryki, jest świetnym źródłem błonnika. Wyróżniamy kaszę gryczaną PRAŻONĄ (ciemny kolor i gorzkawy posmak) niestety podczas podgrzewania traci niektóre wartości odżywcze; NIEPRAŻONĄ o kremowej barwie, które ulega suszeniu a następnie procesowi usuwania łusek oraz KRAKOWSKĄ (bardzo drobną), pochodzącą z niepalonej gryki, dlatego pozbawionej charakterystycznego posmaku prażenia.



-owsiana, wytwarzana z owsa, z którego częściej wytwarzane są płatki. Jednak to kasza zawiera większą ilość cennego błonnika i białka. Owies stanowi także podstawę paszy m.in. dla koni.

-kukurydziana, jest jednym z wielu produktów wytwarzanych z kukurydzy, m.in. płatków, mąki, oleju, chrupków czy placków. Może się pochwalić dużą zawartością witaminy A i selenu, dzięki czemu wpływa dobrze na wzrok.

-kuskus kukurydziany powstaje z ugotowanych i ususzonych ziaren kukurydzy. Zwykły kuskus pochodzący z pszenicy durum zawiera gluten.

-quinoa (inaczej komosa ryżowa), jest "pseudozbożem", czyli rośliną, która nie jest zbożem ale nadal może być zmielona na mąkę. Istnieje kilka odmian z których najbardziej popularne są czarna, czerwona i biała. Ta ostatnia jest najdelikatniejsza i najczęściej wybierana. Komosa ryżowa jest daleką krewną szpinaku i buraków. Co ciekawe została niedawno wcielona do diety astronautów.




-amarantus jest pseudozbożem, z którego wytwarza się kaszę, płatki, mąkę, olej. Jest łatwo przyswajalny, bogaty w kwasy tłuszczowe, węglowodany, witaminy i minerały.

-jaglana, jest zdecydowanie moją ulubioną kaszą. Wytwarzana z prosa, ma małe, żółte ziarenka. Pomaga w trawieniu i odkwasza organizm. Do jej właściwości należą również wysoka zawartość witamin z grupy B, magnezu i żelaza. Przed ugotowaniem można ją delikatnie uprażyć, dzięki czemu będzie lekko chrupiąca. Idealna dla dzieci i sportowców, można ją stosować jako dodatek do obiadu, wypieków, sałatek, koktajli, a także zmielić na mąkę. Jest najstarszą znaną kaszą, wysoko cenioną przez starożytne ludy.



*Dla tych których zainteresował ten temat polecam książkę "KIPI KASZA" Pawła Łukasika i Grzegorza Targosza.

Zastosowanie:

Każda z tych kasz może pełnić rolę dodatku do posiłku. Ponadto kasza gryczana jest świetnym składnikiem nadzienia w krokietach lub w postaci mąki wykorzystana do robienia naleśników i placków. Z owsianej(lub płatków owsianych) można zrobić owsiankę. Jednak jak już wcześniej wspomniałam moją faworytką jest kasza jaglana. Najczęściej prażę ją delikatnie w garnuszku, a następnie zalewam wodą i zostawiam gotującą się na 12-15 min., po czym dodaję mleko, banana i syrop klonowy. Polecam również eksperymentowanie i próbowanie dodatków, które bardziej wam odpowiadają.

Jak widać istnieje mnóstwo sposobów na wykorzystanie kasz. Warto stosować je w codziennej diecie co na pewno udowodnione zostało już nie raz..

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz